Obecné zásady
Při soutěžním předvádění jakýchkoliv forem, předvádí borec (nebo skupina borců) sestavu technik, znázorňující boj s jedním a více protivníky. Oblečení borce, tvrdost provedení, délka cvičení sestavy, použité techniky a bojový styl - to vše záleží na typu školy bojového umění, kterou borec reprezentuje. Vždy však musí být zřejmé, že se jedná o boj a ze sestavy musí vyplynout význam sledu předváděných technik pro reálnou situaci.
FreestyleJe cvičení volných sestav za doprovodu hudby. Hodnotícími hledisky jsou zde pestrost, obtížnost a kombinace použitých technik, jejich synchronizace s hudbou, ale také celková choreografie a divácká přitažlivost.
Použití zbraní ve formáchVe všech druzích cvičení forem lze předvést i použití zbraní, není li vypsána pořadatelem soutěže kategorie zbraně samostatně, nebo rozčlenění základních druhů na : se zbraní a beze zbraně.
Formy ve skupináchVe všech druzích cvičení forem lze předvádět i skupinové sestavy - cvičené zároveň dvěma a více borci. Pro soutěžní pojetí těchto cvičení však musí být vypsána pořadatelem soutěže kategorie formy skupin (družstev), nebo kombinace základního druhu forem pro skupiny - např. : kata hard - družstva, free style - skupiny. Zde se k obvyklým hodnotícím hlediskům připojuje ještě synchronizace a koordinace cvičících borců.
Hodnocení foremFormy hodnotí panel pěti bodových rozhodčích, kteří hned po docvičení formy ukazují udělený počet bodů. Body se vyjadřují jedním celým a jedním desetinným číslem, v rozpětí daném hlavním rozhodčím - v závislosti na typu a průběhu soutěže. Například : soutěž dětí, eliminace - 4,0 až 6,0 ; soutěž mužů, eliminace - 5,0 až 7,0 ; soutěž žen, finále - 6,0 až 8,0 ; soutěž mužů, finále mistrovství republiky - 7,0 až 9,0 ; finále mistrovství světa - 8,0 až 10,0. Z pěti známek, udělených bodovými rozhodčími, zapisovatel vyškrtne nejvyšší a nejnižší známku a zbylé tři sečte. Tento součet je pak výslednou známkou za předvedenou formu. Dojde li k bodové shodě u více závodníků pak o pořadí rozhoduje:
Dojde-li během cvičení formy k závažnému pochybení ( ztráta rovnováhy, pád, zastavení apod.), ale forma je posléze docvičena, přidělují bodoví rozhodčí známku o 0,5 až 1,0 (dle instrukce hlavního rozhodčího) nižší, než kdyby k tomuto pochybení nedošlo. Není li forma dokončena vůbec, přidělují 0,0 bodů. Hodnocení forem je přípustné i panelem rozhodčích o třech členech, zde však odpadá procedura vyškrtávání nejnižší a nejvyšší známky.
Nástup ke cvičení foremBorec nebo skupina borců nastupují k cvičení forem na pokyn hlavního rozhodčího forem (sedí vždy uprostřed panelu rozhodčích) a představují mu sebe, svou školu, svého trenéra i formu, kterou budou předvádět. Tato část však není povinná a zcela stačí oznámit název formy. Hlavní rozhodčí dá pokývnutím najevo, že borci rozuměl a on i jeho kolegové jsou připraveni k hodnocení. Borec či skupina pak začnou sami cvičit formu, či dají znamení k reprodukci hudebního doprovodu a cvičí podle něj. Představování - činí li tak borci, se mluví na soutěžích ČSFu česky ! Pouze na mezinárodních turnajích (např. Czech open), kde v panelu rozhodčích zasedají cizinci, je vhodné představit se anglicky - rozhodně to však není podmínka.
Převzato z www.csfu.cz.